Alapvetően ugyanazok vonatkoznak újszülött babák hordozására is, mint amiket már irtam a blogban, annyival kiegésziteném, ill kiemelném, hogy náluk különösen figyelni kell a helyes hordozásra: testtartásukra, arra, hogy a hordozó rendesen körülölelje testüket, mint nagyobb gyermekeknél. Egy újszülöttet -különösen első gyermeknél, mikor kezdő szülő az ember- nehéz jól fogni, belevarázsolni a hordozóba, de érdemes, sőt fontos és kötelező jól begyakorolni.
Fontos, hogy elég szoros legyen a kötés (de persze ne túl szorosan, bár ezzel nem szokott gond lenni, sokkal inkább túl laza szokott lenni egy-egy kötés)
Fontos figyelni arra, hogy álla ne legyen leszoritva mellkasára -ez akadályozhatja a megfelelő levegővételt, de amint ránk kerül a gyermek, érezni fogjuk lélegzését -akár elől, akár háton hordozzuk.
Újszülöttek hordozásánál a legmegfelelőbb hordozóeszköz a kendő: a legtöbb hordozós iskola a szövött kendőt és szövött karikás kendőt ajánlja csak, ugyanakkor sokan használnak és egyes iskolák sem zárkóznak el a rugalmas kendőktől. De itt és ennyivel ki is fújt a készlet: a többi csodás hordozót a kicsi nagyobb korában próbálhatjuk ki és vethetjük be.
Fontos, hogy alábbiakban az egészséges újszülöttekre vonatkozó -általam ismert- ajánlásokat igyekszem ismertetni, a koraszülöttek hordozásáról itt olvashattok (koraszulott.com)-és amennyiben koraszülött gyermeket hordoznátok, akkor mindenképpen olvassátok is el! :)
és fontosnak tartom azon tévhit eloszlatását, miszerint az újszülöttek csak fektetve -vizszintesen- hordozhatók. Az újszülöttek kendőben történő hordozási poziciója minden hordozós iskola ajánlása szerint függőleges. Sőt, mint azt máshol már irtam: a fektetett hordozás semmikor -azaz semmilyen korú- gyermeknek nem ajánlott.
Kendőben
Lehet elől de már háton is hordozni újszülött kortól.
Csipőn is, keresztezett csipőkötésben, de más kötésben nem tanácsolt amig kendő nélkül is csipőre nem vesszük. És inkább javasoltak az elől és háti kötések
Előlhordozáskor természetesen mindegyik fajta kötés szóba jöhet: kinek mi a kedvence, melyik jön be. Elsősorban azonban az elől keresztezett, a kenguru vagy a zsebes keresztezett kötéseket javasoljuk: ha elől fekvő helyzetben hordozzuk a babát (azaz bölcsőkötésben) az nem tesz jót a csipőjének, hiszen igy nem tud megvalósulni a béka lábtartás, és sok gyerek nem is szereti, ha fektetve hordozzák. Ügyelni kell ilyen hordozáskor jobban arra is hogy a gyermek feje nem nyomódik a mellkasához, mert ilyen helyzetben nem jut elég oxigénhez, mivel nehezitett a levegővétele. Tehát sok oka van annak hogy az újszülötteknek is a függőlegesen hordozós pózokat tanácsoljuk.
Fontos és jó videó: hogyan kerül a gyermek a hátunkra -avagy a szoros-kendős felvétel fekvésből
Rugalmas kendőben
Előlhordozásra kiváló, sokan jobban szeretik újszülött hordozásához mint a szövöttet. Általában elől zsebes keresztezett kötéssel használják.
Erszényben
Újszülöttel csak bölcső tartásban használható hordozó, ezen hordozási póz hátrányairól már irtam a kendőben történő újszülötthordozásnál, de röviden: nem ajánlott.
Karikás kendőben
Nemcsak bölcső tartásban de függőlegesen is hordozhatjuk benne újszülöttünket, ezért remek hordozó újszülötteknek is
Mei tai-ban
A mei tai hordozó nem ajánlott újszülötteknek, bár -főleg külföldi fórumokon és gyártóknál- látni ilyesmit is. A mei tai kb 4 hónapos kortól ajánlott.
Csatos hordozóban (SSC)
Ugyan szintén rengeteg videót láthatunk szerte a youtube-on erről is, de nagyon nem ajánlott!!
Több csatos hordozó is rendelkezik úgynevezett újszülött szűkitővel, avagy újszülött betéttel, de ezek használatával sem ajánlják a hordozási tanácsadók.
Mivel a legutóbbiról nem irtam időben az oldalsó sáv megfelelő részén, igy most külön posztolom, hogy a következő "nagy" klub, azaz a budaörsi klub utódja, az FMH-s, azaz az Áprilisi Mamamis Babahordozó Klub április 2-án lesz, további információkat és beszámolót az előző havi, azaz márciusi klubról itt találhattok. Mamamis áprilisi klubos topik pedig itt van.
(és nagyon remélem, ez végre az a klub lesz amire mi is eljutunk :))) )
Nemrég hunyt el Jean Liedloff, aki a világgal megismertette a kontinuum elvet, ő irta "Az elveszett boldogság nyomában" cimű könyvet a jekána indiánokról.
Irtam itt a blogon is a Babaszoba egyik cikkéről amiben arról irnak hogy a szekszárdi szülészeten hordozzák a családra váró kisbabákat mert kaptak egy hordozókendőt egy pécsi anyukától. Ez a hir sokaknak tetszett akik maguk is hordoznak és tudják, mennyire fontos és jó dolog ez a szülőnek-gyermeknek egyaránt. Emiatt indult el az a kezdeményezés, hogy legyen saját kendője minden magyarországi szülészetnek! (ahol elfogadják ezen felajánlást) A Mamamis fórumon is van erről topik, itt és a Facebookon is lehet csatlakozni: elsősorban kendő-felajánlásokat várnak, már jópár kendő össze is gyűlt, de még viszonylag sok elkélne mert hazánkban 77 szülészet van összesen! Hajrá, adjunk lehetőséget sok kisbabának a testközeli hordozás átélésére!
(továbbá a kezdeményezés kapcsán ime egy második cikk a Babaszobáról)
És ahogy a kezdeményezést elinditó anyuka is mondja:
"Járuljunk hozzá egy-egy kendővel ahhoz, hogy már a szülészeteken is létrejöhessenek a kötődő nevelés alapjai."
Ezúttal pávás: 50%-ban lenes, 5-6-7-es méretekben volt kapható
Azt irták, ez nehezebb, azaz vastagabb lenes kendő, kezdőknek nem is ajánlják, inkább gyakorlottabb hordozóknak.
Jutúbos videó-haszut szoros kendős felvételhez Zsuzsitól! Nemrég töltötte fel legújabb videóit amiken hátravételeket mutat szoros kendővel, ajánlom mindenki figyelmébe!