
(kattints rá, nagyobb lesz a rajz)
A mei tai-ról
Jártatok már úgy, hogy a megvett kenguru mégsem bizonyult jónak mert nem tudtátok kellő méretre állítani? No én sokszor. És eszembe is jutott hogy legszívesebben levágtam volna a csatot és megcsomóztam volna a pántokat. Hát van ilyen eleve, mert ez egy régi megoldás hiszen elődeink nem használtak csatokat ;-)
Bővebben
- A mei tai egy kínai eredetű babahordozó eszköz.
- Rövidítve mt, másik neve kötős avagy kötözős kenguru.
- Alakját tekintve egy nagyjából téglalap alakú ún. body (ami magyarul négyzetes test) részhez (nagyjából a csücskeihez) kapcsolódik 4 db hosszú pánt.
- A body alakja márkánként különbözik, összességében egyre íveltebbek a fazonok.
- Alapvetően egy négyzetes testből és 4 pántból áll ( 2 derékpánt és 2 vállpánt)
- A pántok anyaga semmilyen mértékben sem tartalmaz elasztánt, azaz nagyon fontos, hogy ne csússzon, nyúljon az anyag, továbbá hogy be legyen avatva mire eladásra kerül.
- A pántok anyaga sávolyszövet (angolul twill) avagy vászon (angolul canvas). Ez utóbbi anyag fakulhat használat során, de ez csak esztétikai jelenség, a minősége megfelelő így marad így is. Egyes kord anyagok is megfelelőek.
- A derékpántok lehetnek béleltek, de ez nem elengedhetetlenül fontos, esetleg 10-12 kg-os súlyú vagy ennél nehezebb gyermek hordozásakor számíthat a derékpántok béleltsége. A Kozy mei tai-ok derékpántja pl. nem bélelt, de varrásuk ívelt a bodyhoz és ezek is megfelelő mei tai-ok, kényelmesek is.
- A kendőpántos mei tai-ok általában maximum 10 kg-os gyermek hordfozásához ajánlottak: nem azért mert nem bírnának többet el, hanem mert ekkora súlytól kényelmetlenné válik használatuk.
- Vállpánt hossza 2 méter kb, lehet hosszabb is
- A vállpánt lehet bélelt vagy széles kendős anyagú (de ez részben nehezítheti a szabad karmozgást)
- A négyzetes test (body) minimum 2 rétegű.
- A 2 réteg között lehet puhítás is, vagy lehet 3 rétegű is, de a 2 réteg minimum azért fontos, hogy megfelelő tartása legyen a bodynak.
- Van olyan mei tai is, amit "panelesnek" hívnak, mert olyan mintha egy keretben lenne benne egy másmilyen anyag (pl solarveil mei tai-ok avagy a Babyhawk mei tai)
- Lehet benne elől és háton, esetleg csípőn is hordozni (megkötni nem bonyolult csípőhordozáshoz sem, de kényelemben alulmarad más csípőhordozókkal szemben, a mt fő profilja a hátonhordozás, és az előlhordozás)
- Kb 4-5 hónapos korától tehetjük bele a gyermeket, nem ajánlott újszülöttkortól használni, noha sok gyártó írja is hogy a legkisebbeket is bele lehet tenni, akár úgy is, hogy a lábukat nem térdhajlatban támasztja alá a body rész ill a pántrész. Ezt mégsem tanácsolják hordozási tanácsadók, sokkal inkább azt mondják, akkortól használjuk mikor a gyermek belenőtt: terpesze kellően széles a bodyhoz (amin ha nagyon kell lehet kicsit szűkíteni ráncolással, de így is 4-5 hós kortól ajánlják)
- Felső súlyhatára egyes márkáknál ugyan van (pl. 15 kg -és ezt figyelembe kell venni) de alapjában véve addig lehet mt-ben háton hordozni amíg a hordozó elbírja a hordozottat (vagyis olyan mt-ben aminek nincs felső súlyhatára, abban olyan 20 kg-ig kb).
- Sokkal több információt olvashatunk mei tai-okról a téma szakértőjének blogjából (Kamcsatka Orsi Hugipakk blogja) Itt van szó a hordozásról, hordozókról, mei taiokról, kozyról (és sok minden másról). Érdemes olvasgatni.És Orsi cikke az Ölbebaba honlapján a mei tai-okról
Videók használatához:
- Előlhordozás
- Háton hordozás: hátonhordozás lexi csavarral (lexi twist), hátonhordozás oldalról hátra "forgatott" gyermekkel, hátihordozás kanapés felvétellel (mei tai-os hordozáskor is többféleképpen kerülhet a hátunkra a gyermek, nagyjából ugyanazon módokon mintha kendővel hordoznánk)
- Magasra kötés -lényege hogy a derékpántokat nem a derékra kötjük hanem a mellkasra, ezáltal fog magasan ülni benne a gyermek, majd miután beletettük a gyermeket elvezetjük a vállpántokat "szokásosan" (váll, láb felett, popón keresztezni, másik láb alatt) és megkötni tibeitesen befejezve mint a videón
- Csípőhordozás -alapvetően nem erre találták ki a mei tai-t, de ha szükséges, lehet benne csípőn is hordozni, de nem a legkényelmesebb, mint fentebb is írtam.
- Érdekesség: Pocakoskötés mei tai-jal -avagy amikor várandósan hordoznánk gyermekünket mei tai-ban (várandósan fokozottabb óvatossággal hordozzunk!!!) Alkalmas lehet a magasra kötése a mei tai-nak avagy a pocakkötés, mikor a derékpántokat a pocak alatt kötjük meg, a vállpántokat pedig a pocak fölött.
- Fotós érdekesség: mei tai derékpántjának felvétele, a hajtogatás. befelé hajtva , nem visszahajtva, simán -általános felvétel, teljes visszahajtás -a body rész szűkítése ha a baba kisebb
- Mt vállpántjainak elvezetési tipusai videón
Mei tai tárolása, összehajtogatása
A hordozók tárolása cimű bejegyzésben már linkeltem egy helyet, ahol fotókkal illusztrálják, hogyan érdemes összehajtogatni a mt-t, de most készitettem saját képsort is -hála Enikőnek, aki köclsönadta mt-ját, köszönjük!
(A kép klikkre nő)
A hajtogatásról:
Kétféle lehtőség van: a sima, kötényszerű kötés és a visszahajtott verzió. Lássuk fotókon mindkettőt:
Kötény:



És a visszahajtott


A hordozók tárolása cimű bejegyzésben már linkeltem egy helyet, ahol fotókkal illusztrálják, hogyan érdemes összehajtogatni a mt-t, de most készitettem saját képsort is -hála Enikőnek, aki köclsönadta mt-ját, köszönjük!
(A kép klikkre nő)
A hajtogatásról:
- A fenti montázson kétféle verzió látható a két sorban: elsőben a derékpántok felhajtogatásával kezdünk, másodikban a vállpántokkal.
- A lényeg mindkettőnél ugyanaz: először a felső két vagy alsó két (váll- vagy derék-) pántot tekerjük fel, rá a bodyra, majd a bodyt tekerjük fel és végül jön a maradék két pánt amivel körbetekerjük a feltekert bodyt. Legvégén a pántot betűrjük, igy nem fog szétjönni könnyen az összehajtott mt-nk.
- A mt-"csomag" igy feltekerten kicsi lesz, bár a sorrendtől függően változik a nagysága -ez a fotón is látszik.
A mei tai használata
-a kezdőkötés avagy hogyan vegyük fel és kössük a derékpántokat?
Fotók innen: TBWKétféle lehtőség van: a sima, kötényszerű kötés és a visszahajtott verzió. Lássuk fotókon mindkettőt:
Kötény:
És a visszahajtott
2 megjegyzés:
Móni kérdezte megjegyzésben, "hogyan lehet az oldalra felkerülni?"
(elnézést Móni, azért nem tettem közzé a megjegyzésedet mert benne volt az oldalad linkje amit nem tudok törölni viszont igy erősen reklám lenne, emiatt idézem csak kérdésed)
Móni! A hordozók blog igyekszik mérvadó információkat közölni a hordozásról minden szempontból, tehát különös tekintettel a hordozóeszközökre. Mivel mindegyik piacon lévő hordozót nem áll módunkban kipróbálni, igy egy megbizható közösség (és ezen belül is főleg a hordozási tanácsadók, hordozókendő tanfolyamvezetők) véleményére hagyatkozunk az általunk nem próbált márkák, hordozók tekintetében. Ez a megbizható közösség pedig főleg a hazai tanfolyamvezetők, továbbá a Mamami Fórumozók, és harmadsorban a külföldi hordozós fórumok regisztrált tagjai (NaturalMamas és TheBabyWearer -őket főleg az itthon még nem hozzáférhető márkák tekintetében tartjuk mérvadónak).
Amennyiben megjelenik egy új márka a piacon, akkor kénytelen vagyok megvárni mig megbizható információkat kapok róla. Nem rosszindulatból sem rosszat feltételezve szükséges ez, csupán lévén nem ismerhetek minden készitőt kénytelen vagyok megvárni mig páran megirják, mi a tapasztalatuk az adott márkáról.
Igazság szerint szivesen feltüntetnék több márkát is a blogon, de szerencsére túl sok van: ez jó mert nagy a választék Magyarországon is, de rossz mert nem szeretnék olyan márkákról irni amik nem megfelelőek. Ezért a piaci kinálatnak csak egy szelete tükröződik a blogon, de igyekszem bőviteni amint több információhoz jutok.
Még hozzáfűzném a fentihez, hogy számos otthon varró anyuka készit nagyszerű mei tai-okat, ezeket tervbe vettem már rég, hogy a blogon külön bemutatom, mivel a mei tai-os bejegyzés felsorolásában nem szerepelnek, de ez eddig időhiány miatt elnapolódott.
Megjegyzés küldése